בתקשורת זוגית: האם אתה רודף או מושך?

0

 

בתחום הטיפול הזוגי מרבים לדבר על “רודפים” ו”נסוגים”. רבים מאיתנו יכולים להזדהות עם שני התפקידים הללו בזמנים שונים. בעיקרון, אם אתה מוצא את עצמך מגביר את ההתנהגות שלך בוויכוחים או בזמנים של ניתוק, אתה עלול להיות מזוהה כרודף. אם אתה מוצא את עצמך מסתגר בוויכוחים או בזמנים של ניתוק, אתה עלול להיות מזוהה כפורש.

ספרים בתרבות הפופ יגרמו לנו לחשוב שנשים הן רודפות וגברים נסוגים. לאחר שישבתי עם מאות זוגות, אני יכול לומר שזה לרוב לא נכון. במערכות יחסים הטרוסקסואליות, גברים רבים רודפים, ונשים רבות נסוגות. אני מזכיר את זה כדי לעזור לכולנו לשחרר את ההנחות שלימדו אותנו לעשות.

בזמנים של ניתוק, רודפים עושים דברים ואומרים דברים כדי לנסות ליצור מחדש את הקשר. הם מוחים על הניתוק ורוצים להתחבר מחדש. מה שהם באמת עושים אולי אין את התוצאה הזו בכלל.

בטיפול זוגי ממוקד רגשי (EFT) אנו מדברים על רודפים “שנעים לעבר בני הזוג שלהם” על ידי… האשמה, ביקורת, הסבר לבני הזוג שלהם איך להשתפר, מאיימים, נדחפים, דוחפים ואפילו מתפוצצים בכעס.

אחת המטרות של טיפול זוגי היא לעזור לרודפים לראות את ההתנהגות מטפלת משפחתית  השלילית שלהם ואת ההשפעה שיש לה על בני הזוג שלהם. מניסיוני (גם כאדם במערכת יחסים ארוכת טווח וגם כמטפל) התבוננות בהתנהגות שלך אפשרית רק כאשר לא שופטים אותך, וכאשר הרגשות שלך מובנים. כאשר אנו מסתכלים על התנהגותו של הרודף וההשפעה שיש לה על בן הזוג, עלינו להכיר גם במניע הבסיסי לכך.

ב-EFT אנחנו מדברים על מושכים ש”מתרחקים מבני הזוג שלהם” על ידי… כיבוי, הגנה, התגברות, ולפעמים עזיבה. המושכים לא עושים את הדברים האלה כי לא אכפת להם. לאחר שעבדתי עם מאות מושכים, למדתי שוב ושוב שכאשר מושכים מתרחקים זה בגלל שהניתוק שהם חווים מעיק, והם מתמודדים עם המצוקה הזו על ידי “התרחקות”.

אנחנו גם תמיד מסתכלים על התנהגויות ורגשות של כל אחד מבני הזוג בהקשר של הדפוס שבו הם נמצאים יחד. רודפים לא נופלים לדפוסים האלה לבדם. מושכים לא נופלים לדפוסים שלהם לבד. לכל זוג לטווח ארוך יש דפוס תקשורת שלילי שהוא יכול ליפול אליו. כאשר אנו מזהים את הדפוס ומבינים אותו, זוגות זוכים בכוח לעמוד יחד לראות את הדפוס כאויב, ורואים זה את זה כבעלי ברית.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *